Yeni IMEI kayıt harcı iPhone fiyatlarını nasıl etkileyecek?

Son dakika … Yurtdışından yolcu beraberinde getirenler için cep telefonu kayıt harcı 500 TL’ye çıkarıldı. Peki yeni harç tutarı sonrası ABD’den iPhone getirmek kaça mal olacak? Hangi iPhone modeli ne kadar etkilenecek? İşte harç zammı sonrası gözden çıkarılması gereken fiyatlar… Habertürk’ten Necdet Çalışkan’ın haberi…

cep telefonu harcı

Yolcu beraberinde getirilen cep telefonlarından alınan harç tutarı bu sabah itibariyle 170.7 TL’den 500 TL’ye çıkarıldı. Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan kararın ardından artık yurtdışından yolcu beraberinde getirilen cep telefonlarını Türkiye’de kayıp altına alıp, kullanmak isteyenler üç kat daha fazla IMEI kayıt harcı ödeyecek.

Habertürk’ten Necdet Çalışkan, alınan bu kararın yurtdışından telefon almak isteyenleri ne kadar etkileyeceğini analiz etti.

Dolar kurunda yaz aylarında başlayan yükselişin etkisiyle en çok zamlanan ürünlerin başında akıllı telefonlar gelmişti. Apple ve Samsung gibi markalar kur kaynaklı maliyet artışını, Türkiye’deki ürün fiyatlarına yaptıkları zamlarla yansıtmıştı.

Bu durum da tüketicileri yurtdışından telefon arayışına yöneltti. Ancak IMEI kayıt harcına yapılan son zam, yurtdışından yolcu beraberinde getirilen telefonların toplam maliyetini 330 TL artırdı.

Bu sabah yürürlüğe giren değişiklik ile IMEI kayıt harcının yurtdışından yolcu beraberinde getirilen telefonlardaki payı da yüzde 12’yi bulmuş oldu. Bu oran daha önce yüzde 4 seviyesindeydi.

2213176 d5f5a3733f065257e130562b8e24cc31

YURTDIŞINDAN HALA YÜZDE 29 DAHA UCUZA GELİYOR

Türkiye’de 5799 TL’ye satılan iPhone 8’i ABD’den alıp, kayıt harcını ödeyerek kullanmak isteyen tüketiciler, bugüne kadar 3821 TL’yi gözden çıkarması gerekirken, bu tutar 500 TL’lik harç tutarıyla birlikte 4150 TL’ye çıktı.

iPhone modellerini ABD’den getirmek önceden Türkiye’de satın almaktan yüzde 34 daha ucuza geliyordu. Yeni IMEI harcının ardından bu oran geriledi ancak hala yurtdışından getirmek, Türkiye’den almaya göre yüzde 29 daha ucuza mal oluyor.

YURTDIŞINDAN IPHONE 8 GETİRMEK KAÇA MAL OLUYOR?

İle paylaş:


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.