Xiaomi Mi Note 10 Lite Bootloader Açma, TWRP Kurma ve Root Atma

Xiaomi hayranlarının çok sevdiği telefon olan Mi Note 10 Lite modeli için büyük bir rehber hazırladım. Dünya çapında çok sayıda geliştiricinin rom ve diğer modlamalar yaptığı bu telefon fiyat/performans olarak büyük ilgi görmektedir. Bu rehber Mi Note 10 Lite’ın bootloader kilidini açmak, TWRP kurmak ve root iznine erişebilmeniz için hazırlanmıştır. Bu yazıyla hepsini nasıl kolayca yapabileceğinizi anlatacağım.

Mi Note 10 Lite’ın Bootloader Kilidi Nasıl Açılır?

MIUI yazılımı olan bütün Xiaomi cihazlarda bootloader açma işlemi standart yöntemdir.

Mi Note 10 Lite’a Nasıl TWRP kurulur?

Gereklilikler:

 • Bilgisayarınızda ADB ve fastbooot sürücülerinin / dosyalarının kurulu olması gerekmektedir.
 • TWRP dosyaları: Google Drive

Adımlar:

 1. Bu anlatım sadece toco kod adlı cihaz içindir. Cihazınızın kod adınıfastboot getvar productkomutu ile öğrenebilirsiniz.
 2. İndirdiğimiz TWRP imajını yukarıda anlatımını yaptığımız adb & fastboot kurulumu sırasında oluşan adb veya adb-rework klasörünün içine atıyoruz.
  screenshot 2
 3. Elimizde üstteki fotoğraf gibi bir klasör olması gerekiyor. Daha sonrasında telefonumuzu kapatıp “ses kısma + güç” yaparak fastboot moduna alıyoruz.
 4. Telefonumuzu orijinal kablosuyla varsa USB 2.0 portundan yoksa 3.0 portundan bilgisayara bağlıyoruz.
 5. ADB postunda belirtildiği gibi adres çubuğunacmdyazıp enterlıyoruz ve cmd ekranımız açılıyor.
  screenshot 2 1
 6. Bu ekrana önceliklefastboot devicesyazıp enterlayarak bilgisayarın telefonumuzu görüp görmediğini kontrol ediyoruz. Eğer bilgisayar cihazımızı görüyorsa aşağıdaki gibi bir görüntü olacaktır.
  screenshot 4 1
 7. Sayılar cihaza göre değişkenlik gösterebilir o kısma takılmayın. Telefonumuzu gördüğünden emin olduktan sonra TWRP yükleme işlemine başlayabiliriz.
 8. Daha sonrasındafastboot --disable-verity --disable-verification flash vbmeta vbmeta.imgkomutunu giriyoruz. Şöyle bir ekran oluşacaktır.
  vbmeta
  Eğer böyle bir ekran oluşmuyorsa adb dosyalarını sitemizden kurduğunuza emin olun.
 9. Ardından
  fastboot flash recovery Twrp-3.4.2B_toco_by.alex.msk1407.imgkomutunu giriyoruz. Şöyle bir ekran oluşacaktır
  screenshot 3 2
 10. Bu ekran oluştuktan sonra fastboot reboot recoverykomutunu giriyoruz. Bu komutu girdikten sonra TWRP ekranımız açılmış oluyor. İlk gelen seçenekte “Swipe to allow modifications” yazan kaydırma çubuğunu kaydırıyoruz ve bizden şifre girmemizi isterse telefonumuzun ekranına koyduğumuz şifreyi giriyoruz.

Notlar ve uyarılar:

 • Bu sürümdefastboot boot twrp.imgkomutunu kullanmayın.
 • Stock (orijinal) romda TWRP kurduktan sonra telefonu yeniden başlattığınızda TWRP silinir. TWRP’nin kalıcı olmasını istiyorsanız DM Verity & Forceencrypt disabler veya Magisk kurmalısınız. Magisk kurmak telefonunuzu rootlamak anlamına geldiği için rootlamak istemeyenler DM Verity & ForceEncrypt disabler kurabilir.
 • DM Verity & ForceEncrypt disabler kurulumuGoogle Drive | Zippyshare yanda vermiş olduğum linklerden gerekli dosyayı indirip telefonunuzun hafızasına atın. TWRP’nin Install bölümüne girerek vermiş olduğum DM Verity & ForceEncrypt disabler dosyasını seçin ve aşağıdaki çubuğu kaydırın. İşlem bitince “Reboot system” butonuna basarak telefonunuzu yeniden başlatabilirsiniz.

İle paylaş:


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.