VPN Nedir? Neden VPN Kullanmalısınız?

VPN Nedir? Neden VPN Kullanmalısınız?

 

Herhangi bir bilgisayar veya akıllı telefon kullanıcısının çevrimiçi gizliliklerini sağlamak ve verilerini korumak için kullanması gereken araçlardan bir tanesi Sanal Özel Ağdır (VPN). 

 

VPN programlarına karşı oluşturulan önyargı dolayısıyla birçok internet kullanıcısı çevrimiçi saklayacak bir şeyi olmadıklarını ve bu yüzden çevrimiçi gizliliğe ihtiyaç duymadıklarını düşünmektedir. Siber saldırganlar bu şekilde çevrimiçi gizliliğini önemsemeyen bireylerin verilerini ele geçirmek için her saniye yeni yöntemler geliştirmektedir.

 

VPN Nedir?

 

VPN nedir? Neden VPN kullanmalısınız? VPN, bilgisayarınız veya çevrimiçi olmak için kullandığınız benzer cihazınız ve internette ziyaret ettiğiniz web site ve uygulamalar arasında sanal, gizli ve güvenli bir tünel oluşturan bir teknolojidir. Bilgisayarınız VPN ile dilerseniz Türkiye’de veya yurtdışında bulunan bir VPN sunucusu üzerinden internete bağlanır. Çevrimiçi aktiviteleriniz sonucu ortaya çıkan veri paketi alışverişiniz artık bu sunucu üzerinden seyahat eder. Sonuç olarak, bağlandığınız sunucu üzerinden internette gezinirsiniz. 

 

VPN’e bağlandığınızda VPN’in sağladığı şifrelemeden dolayı web aktivitelerinizin içeriği başta internet servis sağlayıcınız olmak üzere başkaları tarafından görülemez. 

 

VPN programları ile internette mevcut olan her içeriğe ulaşmanız mümkün. Her ülkede mevcut olan çevrimiçi içerikler birbirinden farklılık gösterir. Bunun sebebi bazen erişim engelleri bazen de belirli platformların bölgelere göre farklı içerik sunmasıdır. VPN ile dilediğiniz bölgenin içeriğine ulaşabilirsiniz.

 

Seyahatleriniz sırasında akıllı telefonunuzdan havaalanı veya kafedeki Wi-Fi ağına bağlanmak hücresel verinizi kullanmaktan daha cazip bir çözüm gibi görünebilir. Fakat şifre korumalı veya şifresiz Wi-Fi ağlarına bağlandığınızda bütün veri paketi alışverişiniz ağ sahibi veya ağdaki başka kişiler tarafından görülebilir. Özellikle siber saldırganlar ortak Wi-Fi ağlarına sızarak kimlik avı gerçekleştirmektedir çünkü veri ve bilgileriniz okunabilir bir şekilde ağ üzerinden seyahat etmektedir. 

 

Ortadaki adam saldırısında siber saldırgan ağınıza sızdıktan sonra bağlantınız üzerinden kişisel veri ve bilgilerinizi çalabileceği gibi sizin iletişiminizi değiştirebilir. Aldığınız veya gönderdiğiniz e-posta, mesaj içeriklerinde değişikliklerde bulunabilir veya hassas bilgilerinizi çevrimiçi iletişiminiz üzerinden çalabilir. VPN kullandığınızda ise şifrelenen internet bağlantınızın ortadaki adam saldırısı ile deşifre edilmesi mümkün değildir. Bir siber güvenlik şirketi olan ExpressVPN, Gelişmiş Şifreleme Standardı (AES) 256 bit anahtar ile şifrelenen bir bağlantının kaba kuvvet saldırısı ile şifresinin çözülmesinin imkansız olduğunu belirtiyor.

 

VPN ile aynı zamanda cihazınızın konumunu fiziki olarak değiştirmeden hem gizler hem de değiştirirsiniz. 

 

VPN programı seçerken dikkat etmeniz gereken noktalar nelerdir? 

 

Seçeceğiniz VPN sağlayıcısının çevrimiçi aktivitelerinizi kaydedip kaydetmediği çok önemlidir. Her VPN’i aktif ettiğinizde oturumunuz süresince gerçekleştirdiğiniz çevrimiçi eylemler VPN sunucularında kaydediliyor mu? VPN sağlayıcısı kayıt tutma politikaları hakkında ne belirtiyor? Seçtiğiniz VPN sağlayıcısı kayıt tutmadığını belirtiyor mu? Kayıt tutuyorsa hangi veri ve bilgilerinizi ne kadar süre boyunca sakladığını belirtiyor?

 

VPN programlarını kullanırken birçok kullanıcının şikayet ettiği konu internetin yavaşlamasıdır. Öncelikle ücretsiz VPN programı kullanıyorsanız hızlı ve güvenli bir internet deneyimi beklememelisiniz. Söz konusu gizlilik ve güvenlik olduğunda ücretsiz olan herhangi bir uygulamayı kullanmaktan kaçınmanız gerektiği gibi ücretsiz VPN programlarını da kullanmaktan kaçınmalısınız. 

 

Seçeceğiniz VPN sağlayıcısının sağladığı bant genişliği, kullanıcı-dostu bir uygulama arayüzü, sunucuların hızını test etmeniz, müşteri hizmetleri olması VPN programı arayışınızda önemli kriterler olmalıdır.  Örneğin, bant genişliği internetinizin yavaşlamasına sebep olabilir. Bant genişliği internet servis sağlayıcısı tarafından yüksek veri paketi alışverişi söz konusu olduğunda sınırlanabilir. VPN kullandığınızda sınırsız bant genişliği sağlayan bir VPN programı ile hem kısıtlamadan kaçınabilirsiniz hem de dilediğiniz içerikleri izleyebilirsiniz. 

 

İle paylaş:


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.