iPhone’dan Android’e Geçiş (whatsapp)

Rehberiniz, fotoğraflarınız, takviminiz ve WhatsApp görüşmeleriniz dahil bütün verilerinizi bu rehberimizle kolayca Android’e aktarabilirsiniz.

Uzun zamandır iPhone kullanıyorsunuz fakat yeni telefonunuz Android. Sorun değil. iPhone 6’dan Nokia 8’e terfi ettiğimiz bu rehberimizde hiçbir şeyi geride bırakmıyoruz. WhatsApp konuşmalarımızdan sesli notlarımıza kadar her şeyi adım adım Andorid’e aktarıyoruz. İşte iPhone’dan Android’e eksiksiz geçiş rehberimiz.

Rehber, Takvim ve Fotoğraflar

iOS rehberinizi, takviminizi ve fotoğraflarınızı Android’e aktarmanın en kolay yolu Google Drive. App Store’dan Google Drive uygulamasını indirin ve Ayarlar > Yedekleme seçeneğine gidin. Burada Rehber, Takvim ve Fotoğraflar girdilerinin seçili olduğundan emin olduktan sonra yedekleme işlemini başlatabilirsiniz. Takvim girdileriniz Google Takvim’e, kişileriniz Google Contacts’a ve fotoğraflarınız da Google Fotoğraflar uygulamasına yüklenecek. Daha sonra bunlar Android teefonunuzla otomatik olarak senkronize edilecek.

Öte yandan Google Drive uygulaması mükemmel çalışmıyor. Fotoğraflarınızı ve takviminizi yedeklerken herhangi bir hata ile karşılaşmayabilirsiniz. Lakin kişilerinizi yedeklemek söz konusu olduğunda işler her zaman mükemmel ilerlemiyor. Drive uygulaması  yedekleme çok uzun sürüyormuş gibi bir duruma bürünüyor ve saatlerce bekleyiş sonrası kalan son bir öğede çöküyor. Buna rağmen kişileriniz yedekleniyor.

Yedekleme sonrası oluşabilecek sorunlardan biri de çift girdiler. Bunları da doğrudan Andorid içerisinden veya Google Contacts üzerinden düzeltebilirsiniz. Örneğin Google Contacts’a girdiğinizde solda yer alan “Kopyalar” kısmına tıklayarak yinelenen kişileri bulabilirsiniz.

SMS

iPhone’daki SMS mesajları aktarmak için iTunes ile aldığınız yedeği kullanabilirsiniz. Bu işlem için yedek dosyanızın şifrelenmemiş olması gerekmektedir!

 • Öncelikle iTunes yedeğini bulun. Bunun için C:\Users\[Kullanıcı adınız]\AppData\Roaming\Apple Computer\MobileSync klasörüne girin.
 • Burada Ctrl + F ile arama yaparak 3d0d7e5fb2ce288813306e4d4636395e047a3d28 isimli dosyayı bulun.
 • Bu dosya, telefonunuzdaki SMS’leri içeriyor. Dosyayı kopyalayın ve Android cihazınıza aktarın.
 • Android cihazınıza iSMS2droid uygulamasını kurun.
  • Select File diyerek kopyalamış olduğunuz SMS yedek dosyasını seçin.
  • Bütün SMS’leri aktarmak istiyorsanız Import All seçenğini seçin.
  • İşlem bittiğinde bütün mesajlarınız Android’e aktarılmış olacak.

Notlar

iPhone’da aldığınız notları Google’ın not tutma servisi Keep’e aktarmak için henüz kolay bir yöntem yok. Burada yapabileceğiniz en basit işlem şu şekilde:

 • iCloud.com’a girin ve Notes kısmına geçin: https://www.icloud.com/#notes2/
 • Google Keep’i de bir başka sekmede açın: https://keep.google.com/
 • iCloud’daki notlarınızı Keep’e kopyalayabilirsiniz.

Yer İmleri

iPhone’da Chrome kullanıyorsanız zaten bütün yer imleriniz Google hesabınızla birlikte doğrudan Android cihazınıza aktarılıyor. Buradan da Chrome ile devam edebilirsiniz.

Eğer Safari kullanıyorsanız:

 1. Öncelikle Ayarlar > Apple Kimliğiniz > iCloud altından Safari’nin de iCloud’u kullanan uygulamalar arasında olduğundan emin olun.
 2. Şimdi Windows için iCloud‘u indirin.
 3. Ana iCloud penceresinde Bookmarks seçeneğini seçin. Burada zaten varsayılan tarayıcınızın seçili olduğunu göreceksiniz.
 4. Apply dediğinizde iCloud size mevcut yer imleri ile birleştirmek isteyip istemediğinizi soracak. Merge diyerek işlemi tamamlayabilirsiniz.

Bu işlem Safari’deki yer imlerini Chrome’a ekleyeceğinden dolayı mevcut Chrome yer imleriniz varsa biraz karışılık yaratabileceğini belirtelim. Chrome yer imi yöneticisi üzerinden yer imlerinizi Düzenle > Başlığa göre yeniden sırala diyerek sıralayabilirsiniz.

Sesli Notlar

iPhone’da kaydettiğiniz notlarınızı Android’e aktarmak için doğrudan telefonuzu kullanabilirsiniz.

 • Cihazınıza Google Drive yükleyip Google hesabınıza giriş yapın.
 • Sesli notlara girin ve aktarmak istediğiniz notu açın.
 • Sol alttaki paylaşım seçeneğine basın:Sesli Not paylas e1504258743988
 • Paylaşım listesinden Google Drive’ı seçin. Notlarınız artık Google Drive üzerinden Android’e aktarılmış olacak.Sesli Not Google Drive

iPhone’u Bul

Apple’ın sunduğu faydalı bir özellik de iPhone’u bul. Bu özelliğin Android’deki karşılığı da “Find My Device”, yani Cihazımı Bul.

Cihazımı bul servisine buradan ulaşabilirsiniz:

Cihaz%C4%B1m%C4%B1 Bul

WhatsApp

Herkesin akıllı telefonunda olan WhatsApp’taki görüşmeler çoğumuz için kıymetli. Öte yandan bu görüşmeleri iPhone’dan Android’e aktarmak halen daha pek kolay bir işlem değil. Bunun için üç adet yazılıma ihtiyacımız var

İlk iki yazılım ücretsiz olsa da Wazzap Migrator ücretli bir yazılım. Kişisel verileriniz için Google Play’de yapacağınız 12 TL’lik bir harcama bütçenizi sarsmayacaktır.

Adım adım iOS’taki WhatsApp konuşmalarını Android’e aktarıyoruz:

 1. iTunes’u indirin, kurun ve çalıştırın.
 2. Verileri şifrelemeden yedekleme işlemi başlatın:iTunes yedekleme
 3. iBackup Viewer indirin, kurun ve çalıştırın.
 4. Program çalıştığında iTunes ile aldığınız yedekleri göreceksiniz. Cihazınıza ait yedeği seçin.iBackup Viewer
 5. Yazılım arabiriminden RAW Files kısmına girin:Raw files
 6. Açılan kısımda AppDomainGroup-group.net.whatsapp.WhatsApp.shared girdisini bulun.
 7. Akabinde sağ taraftan ChatStorage.sqlite dosyasını seçin.Whatsapp chat
 8. Yazılım sağ üst kısmında yer alan Export kısmına gelin ve seçili dosyayı dışarı almak için “Selected…” seçeneğine tıklayın.
 9. Dosyayı ön PC’nize kaydedin.

Not: Bu işlem ile sadece WhatsApp konuşmalarını yedekler. Fotoğraflar ve videolar gibi diğer içerikleri de yedeklemek için:

 • İlk olarak liste görünümünden klasör görünümüze geçin. Bunun için sağ üstteki Export tuşunun solunda yer alan Tree View butonunu kullanın
 • Şimdi sol kısımdan Appdomain-net.whatsapp.whatsapp girdisini açın ve Library klasörünü seçin.
 • Sağ kısımdan da Media klasörünü seçin.
 • Export > Selected diyerek medya içeriğini de bilgisayarınza kaydedebilirsiniz.whatsapp foto yedekleme

WhatsApp konuşmalarını Android’e aktarma:

 1. Bilgisayarınıza yedeklediğiniz ChatStorage.sqlite dosyasını Android cihazınıza kopyalayın.
 2. Fotoğraflarını da aktarmak için Media klasörünü de Android cihazınızdaki WazzapMigrator klasörüne kopyalayabilirsiniz. Bu klasör yoksa elle oluşturun.
 3. Wazzap Migrator’ı satın alın ve çalıştırın.
 4. Yazılım otomatik olarak ChatStorage.sqlite dosyasını bulacaktır.
 5. Play tuşuna bastığınızda bütün verileriniz Android WhatsApp’a aktarılacak. İşlem bitiminde depolama dosyasının dönüştürülmesi sorusuna da OK deyin.wazzap migrator

Bu aşamada son bir işlem daha gerekiyor: Yerel yedekten geri yükleme.

 1. Öncelikle drive.google.com adresien gidin.
 2. Sağdaki çarka tıklayıp Ayarlar’a girin.
 3. Buradan Uygulamaları Yönet deyin.
 4. En alttan WhatsApp Messenger’ı bulun ve Seçenekler deyip “Google drive bağlantısını kes” deyin.whatsapp drive senkronizasyonu
 5. Çılan pencereden tekrar bağlantıyı kes deyin.

Yedekleri geri yükleme

Son aşamada Android’in içerisindeki yedeği geri yüklememiz gerekiyor. Bunun için WhatsApp’ı silip yeniden kuruyoruz.

 1. İlk çalıştırmadaki onay ekranını geçtikten sonra yazılım otomatik olarak telefonunuzdaki yedeği tespit edecek.
  WhatsApp yedekleme
 2. Geri yükle diyerek verileri içeriye aktarın.
 3. İşlem bitince İleri demeniz yeterli.

Son olarak Google Drive yedeklemesini tekrar açmakta fayda var. Bunun için Ayarlar > Sohbetler > Sohbet Yedeği > Google Drive ayarları > Google Drive’a yedekle ayarına tıklayın. Daha sonra günlük veya haftalık yedek alınması seçeneğini seçebilirsiniz. Google hesabınızı da seçtip gereki izinleri verdikten sonra sonra artık WhatsApp konuşmalarınız düzenli olarak yedeklenecek.

İle paylaş:


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.