iPhone 8 Plus Portre Modu Nasıl Kullanılır? Yeni Portre Aydınlatma Modları Neler?

iPhone akıllı telefonları, diğer akıllı telefon modellerinden ayıran kesin bir çizgi var. iPhone akıllı telefonları her dönemde en iyi kameralara sahip olan telefonlar arasında yer alıyor. Belki RAM bellek miktarları hala çok düşük, ekranlar hala yeteri seviyede başarılı değil ve batarya kapasitesi gerçekten komik düzeye düşmeye başladı ama iPhone kameraları her dönemde ilk 5, ilk 3 arasında yer almayı başardı.

Birkaç yıldır kamera konusunda daha da olumlu sonuçlar elde edilmeye başlandı. iPhone 7 Plus ile çift kameraya da geçilmesi ve portre modunun en iyi şekilde uygulanması, kamera konusunda çok daha iyi bir yere gelinmesini sağladı. Şimdi iPhone 8 Plus modelleri için kamera özelliklerini konuşmaya başladık.

Çünkü bu kez A11 Bionic çiplerinin de fiziksel olarak portre moduna etkisi olacak. Ayrıca portre aydınlatma modları olarak gösterilen yeni modlarda geldi. Zaten kamera kalitesini arttıracak olan önemli unsurlardan birisinin de yeni iPhone 8 Plus Portre aydınlatma Modu olacağı düşünülüyor. Bu yazımızda da iPhone 8 Plus Portre Modu nasıl bir teknoloji sunacak? Buna bakacağız.

iPhone 8 Plus Portre Aydınlatma Modları

Tüm iPhone 8 Plus Portre Aydınlatma Modu kullanımlarını detaylı olarak ele alacağız. Öncelikle yeni ışık modlarını tanımamız gerekiyor. Yeni ışık modları anlık olarak portre ışığını değiştirmenize ve hemen her ortamda, en kaliteli çekimi elde etmenize olanak sağlıyor. Başlayalım.

1.) Sahne Işıkları

İlk ışık modumuz sahne ışıkları modu. Bu mod ile fotoğrafın arka planı tamamen koyu, siyaha dönüştürülüyor. Bunun yanı sıra görüntü üzerinde ise parlak ışık ve net bir görüntü elde edilmesi sağlanıyor. Yüksek renk derinliği ve yüksek kontrastlı bir fotoğraf elde edebiliyorsunuz.

2.) Stüdyo Işıkları

İkinci modumuz olan stüdyo ışıkları, arka plan kontrast için bulanık bir hale getiriliyor. Buna karşın fotoğraftaki kişinin yüzü parlak ışık ile daha fazla ayrıntılı olarak gösteriliyor. Yüze odaklanılarak en ayrıntılı çekim elde ediliyor.

iPhone 8 Plus Portre Aydınlatma Modları

3.) Mono Sahne Işıkları

Bu mod sahne ışıkları ile aynı yapıya sahip. Bu mod üzerinde farklı olarak arka planda bulanıklaştırma yapılmıyor. Bunun yerine arka plan uzaklaştırılıyor ve odak nokta parlak bir şekilde aydınlatılıyor. Ayrıca fotoğrafta siyah beyaz, tek renk filtre uygulaması da yapılıyor.

4.) Kontur Işık

Fotoğrafta yer alan kişinin yüzü ve çevresine gölgeler getirilmesini sağlayan yeni mod, ışık düzenlemesini de gölgelere göre oluşturmakta.

5.) Doğal Işık Modu

Temel aydınlatma modu olan doğal ışık modu, yüzleri odağa alan ve arka planı bulanıklaştıran bir mod.

Tüm bu modlar Apple’ın reklamlarında da yer verilen modlar. Apple’ın kendi YouTube sayfasından yayınladığı reklam filmini hemen aşağıda bulabilirsiniz.

iPhone 8 Plus Portre Aydınlatma Modunda veya Portre Modunda Yüz Çekimleri Nasıl Yapılır?

Bu sefer yeni modları kullanarak, yüz odaklı yani kişi odaklı çekimleri nasıl yapacağımıza bakacağız. Bu kısımda hem standart portre modunu kullanmamız mümkün hem de yeni portre aydınlatma modlarını yapmamız mümkün. Yapacaklarımıza geçelim.

 • Kamera uygulamasını açın
 • Portre moduna geçiş yapın
 • Telefonu çok yakın olmamakla beraber dik bir şekilde çekmek istediğiniz kişiye doğru tutun. 60 ile 240 cm arasında bir uzaklık en iyi çekim kalitesini verecektir. Ekranda hem yüz hem de vücut bölümünün algılandığını göreceksiniz. Yani çekim için yüz tanıması kullanılmış olacak ve iyi bir çekim için hedef kare içine alınacak. Bunu birçok iPhone kullanıcısı daha önce denemiştir.
iPhone 8 Plus Portre Aydınlatma Modları
 • Doğru konum için bu aşamada kamera önerileri gelebilir. “Daha yüksek ışık gerekli”, “flaş kullanın” gibi uyarılara dikkat etmek gerekiyor. En iyi çekim kalitesi bu şekilde sağlanıyor.
 • Tüm bu ihtiyaçları karşıladıktan sonra, yani doğru çekim özellikleri ayarlandıktan sonra afişin sarıya dönüştüğünü göreceksiniz.
 • Burada iPhone 8 serilerinde ve iPhone X modelinde portre modunun üstünde “portre ışık modları” kısmını göreceksiniz. Işık modlarını sağa sola doğru kaydırıp istediğiniz bir ışık modunu seçebilirsiniz.
 • Çekim tuşuna bastığınızda, en iyi kalite ile portre çekimi yapmış olacaksınız.

Portre modunda Aydınlatma Modları ve Derinlik Efekti Nasıl Kaldırılır?

Diyelim ki iPhone 8 Plus akıllı telefonlarınızla beraber yeni aydınlatma modlarını kullanarak bir çekim yaptınız. Fakat daha sonra bu modu kaldırmak, fotoğrafı ana şekline döndürmek istiyorsunuz. Bunun için ufak düzenlemeler yeterli olacak. Üstelik sadece aydınlatma modlarında değil derinlik efektini de kaldırmak mümkün.

iPhone 8 Plus Portre Aydınlatma Modları

Portre Aydınlatma Modlarını Kaldırma

 • Öncelikle telefonunuzdan fotoğraflar uygulamasına girmeniz gerekiyor.
 • Aydınlatma modlarını değiştirmek istediğiniz portre odu ile hazırlanmış olan fotoğrafınızı bulun.
 • Düzenle” sekmesine dokunun.
 • Aydınlatma menüsünü açmak için ekranın alt ve ortalanmış kısmında yer alan küp simgesine tıklamanız gerekiyor.
 • Açılan menüden sağa ya da sola kaydırma yaparak istediğiniz ışık modunu seçebilir veya doğal ışık moduna geçebilirsiniz. Değişimi onaylamanız yeterli oluyor.
iPhone 8 Plus Portre Aydınlatma Modları

Derinlik Efekti Nasıl Kaldırılır?

 • Derinlik efektini kaldırmak istiyorsanız da üst kısımda anlattığımız işlemleri tekrar ederek, resmi bulmanız gerekecek.
 • Resme giriş yaptıktan sonra yine “düzenle” sekmesini kullanıp, düzenleme menüsüne girmeniz gerek.
 • Buradan ekranın üst kısmında bulunan sarı kısma dokunup, kapalı konuma getirmeniz gerekiyor.

Burada önemli bir de notumuz olacak. Portre modunda derinliği yani portre üzerinden düzenleme yaparak bu efekti kapatmak için en az iOS 11 işletim sistemine ihtiyacınız var. Apple iOS 11 işletim sistemiyle beraber bu teknoloji kullanıma sundu.

İle paylaş:


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.