HTC Android Telefonların Türkçe Sistem Dili Sorunu, ÇÖZÜLDÜ

En Kolay Yöntem…

HTC telefonunuzun sistemini; root eklemeden, uygulama yüklemeden basitçe nasıl Türkçe’ye çevireceğinizi bu yazımızda bulabilirsiniz. Hem de neredeyse çoğu kimsenin bilmediği basit bir kaç dokunma hareketiyle!

htc desire 530 inceleme

Özellikle yurtdışı satın alımlı HTC android telefonlarda kullanıcıların çoğu telefon ayarlarında, sistem dili listesinde kendi dillerini bulamamaktan yakınıyor. Aslında cihaz yazılımında 40’a yakın dil var. Fakat, telefonun açılış ekranında ve ayarlar altındaki sistem dilleri listesinde topu topu 10 kadar popüler diller yer alıyor. Ya da bazı kullanıcılar telefonu ilk çalıştırdıklarında Türkçe olan sistem dilinin; fabrika ayarları yapıldıktan sonra telefonun otomatikman İngilizce’ye dönmesinden şikayetçiler. Bu sorunun, HTC’nin ülkelere göre ayrı telefon yazılımları ürettiğinden ileri geldiği düşünülüyor. Bir çok kullanıcı hemen aynı sorundan şikayetçi olmasına rağmen, HTC tuhaf bir inatla bu sorunun çözümü üzerinde geliştirme yapmıyor…

Aslında cihaz yazılımı içinde var olan çok sayıda dil, ayarlardaki basit bir hata yüzünden gizleniyor. Belki de kiminiz bu sorunu çözmek için bir çok app yüklediniz ve telefonu root etmek için saatlerce çaba harcadınız ya da belki de telefonu bir telefoncuya verip biraz para döktünüz. Uygulama yüklemeyi deneyenlerin çoğu bile problemi çözemediklerini söylüyorlar. Kaldı ki ileri de bir gün telefonu fabrika ayarlarına tekrar çevirmek istediğinizde, uygulamalarda silinecek ve dolayısıyla telefon yine çoklu dil paketini listelemiyor olacaktır. Halbuki cihaz içerisinde zaten diller mevcutken, ayrıca dil paketleri yüklemek anlamsız. Tek yapmanız gereken basitçe uyuyan bir dil paketi devini, uyandırmak!

Yaptığımız çokça yabancı kaynaklı XDA araştırmalarından sonra keşfettiğimiz bu çözümü ilk kez bir “Türkçe kaynak” olarak sizlerle bir ilki paylaşmak istedik ve bunun sevincini yaşıyoruz. Onlarca Google sayfaları arasında geçirdiğiniz saatler sonrası bu basit çözüme kavuştuğunuz için bize teşekkür edeceğinizden eminiz. Yorumlarınızı ve teşekkürlerinizi eksik etmeyin

Peki bunu nasıl yapacaksınız? Hiç bir teknik bilgiye sahip olmanıza gerek yok!

İşte adım adım, ÇÖZÜM…

Sırasıyla:

Öncelikle telefonumuzdaki ‘Settings’ (Ayarlar) a giriyoruz.

‘Apps’ (Uygulamalar) başlığı altında ‘All’ seçiyoruz.

Listeden ‘Customization Settings Provider’ bulup, seçiyoruz.

Burada ‘Force Stop’ (Zorla Durdur) ve ardından ‘Disable’ (devre dışı bırak) seçiyoruz.

Ardından birkaç adım geri dönerek ‘Language & Keyboard’ (Dil ve Klavye) ayarlarını seçiyoruz.

Burada ‘System Language’a dokunup, listeden dilimizi seçiyoruz. (Bu kez listenin kalabalık olduğunu ve dili seçer seçmez sistem dilinin değiştiğini göreceksiniz )

Telefonumuzu yeniden başlatıyoruz.

Telefon açıldıktan sonra telefonumuzdaki ‘Ayarlar’ (Settings)’e giriyoruz.

Burada ‘Uygulamalar’ (Apps) seçip ardından, ‘Tümü’ (All) seçiyoruz.

Listeden ‘ Customization Settings Provider ‘ bulup seçiyoruz.

Son olarak, burada bu kez ‘Aktif Et’ (Enable) seçiyoruz.

Hepsi bu kadar! Başardınız!

Not: Eğer ‘Apps’ listesinde ‘Customization Settings Provider’ı bulamıyorsanız, öncelikle android sürümünüzün en güncel olduğundan emin olun. Telefonunuzu güncelleyin, ardından yukarıdaki işlemleri en baştan deneyin, düzelecektir.

Ayrıca çözümü teknik bir biçimde yazacak olursak:

Settings > Apps > All > Customization Settings Provider – Disable

Language & Keyboard > System Language – Dilinizi seçin

Yeniden Başlatın (Reboot)

Ayarlar > Uygulamalar > Tümü > Customization Settings Provider – Aktif et

Hepsi Bu kadar!

İle paylaş:


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.