cPanel’den Site Yedeğini Alma ve Geri Yükleme

Bazen sunucu taşırken bazen saldırıdan dolayı site yedeğine ihtiyaç duyabiliyoruz. Yedek almak düşündüğünüz kadar zor değil hele ki cPanel kullanıyorsanız.

Sitemiz kötü niyetli yazılımcılar tarafından ele geçirildiğinde veya sitemizi başka sunucuya taşırken site yedeğine ihtiyaç duyarız. Eğer sunucunuz cPanel kullanıyorsa bu iş oldukça kolay olacaktır. Sunucudan yedek alırken sadece ftp’ye bağlanıp dosyaları indirerek tam anlamıyla yedek almış olmuyorsunuz. Örneğin wordpress siteler veri tabanıyla çalıştığı için ayrıca mysql yedeği de almanız gerekir. Bunun gibi ayrıntılarla uğraşmamak için cPanel’in yedek alma sihirbazıyla kolayca yedek alabilir ve geri yükleme yapabiliriz.

cPanelden yedek almak için öncelikle cPanel’e giriş yapmamız gerekiyor. cPanel’e giriş için siteadiniz.com:2082 bağlantısıyla veya host aldığınızda gelen mailin içinde yazan ip ‘den giriş yapabilirsiniz.

1. cPanel’de Yedekleme Sihirbazını bulun. (Backup Wizard)

cPanel’e girdiğinizde en üstteki kutucuğun içinde “Yedekleme Sihirbazı” bulunuyor. Buna tıklayarak yedekleme/geri yükleme sayfasına geçebiliriz.
cpanel-yedek-almak

2.1 Yedekleme kısmına geçin. (Backup)

Yedekleme sihirbazına girdiğimizde karşımıza iki seçenek çıkıyor. İsterseniz daha önceden aldığınız bir yedeği geri yükleyebilirsiniz. Biz henüz yedek almadığımız için yedekleme butonuna basıyoruz.
cpanel-yedek-nasil-alinir

2.2 Tam yedek veya kısmi yedek seçimi. (Full or Partial Backup)

Şimdi sitenizin tam yedeğini mi yoksa kısmi yedeğini alacağınızı seçin. Tam yedeği seçtiğimizde tüm sitenin yedeğini alabilirsiniz. Ancak kısmi yedekleme ile parça parça yedek alma imkanına sahipsiniz. Kısmi yedek ile ana dizini, mysql veri tabanlarını ve eposta ileticileri ve filtreleri ayrı ayrı yedeğini alabilirsiniz.

NOT: Tam yedekleme seçeneği sadece hesabınızı başka bir sunucuya taşımak veya hesabınızın bir kopyasını indirmek için kullanabilirsiniz. cPanel arabiriminiz yoluyla Tam Yedeklerinizi geri yükleyemezsiniz.

Böyle bir sıkıntıyla karşılaşmamak için hem tam yedeği hem de kısmi yedeklerin hepsini tek tek indirebilirsiniz.
cpanel-tam-yedek-alimi

2.3 Tam yedek almak (Full Backup)

Eğer tam yedek almak istiyorsanız Tam Yedek seçeneğine tıklayın. Ardından açılan pencerede Yedekleme Hedef Yeri kısmında isterseniz direk ftp bilgileri girerek uzak sunucuya aktarabilirsiniz. İsterseniz de Giriş Dizini seçeneğini seçip sitenizin giriş dizinine tar.gz olarak yedek alınmasını sağlayabilirsiniz. Alttaki kısma da eposta adresinizi yazarsanız yedek alma işlemi bittiğinde eposta ile size bilgilendirme yapılacaktır.
cpanel-tam-yedek-almak

Yedek oluştur butonuna bastığınızda aşağıdaki gibi bir yazı gelecektir. Bu pencereyi kapatmayın.

Tam Yedekleme Sürüyor …
Hesabınızın tam yedeklemesi tamamlandıktan sonra, belirttiğiniz adrese bir e-posta gönderilir “bilal@teknovol.com.tr”.
Yedekleme bitince mail gelecektir. Mail kutunuzu kontrol edin. Mail geldiğinde ise Geri Dön butonuna bastığınızda indirilebilir yedekler kısmında yedeğinizi göreceksiniz.
indirilebilir-yedekler
Bu yedeğe tıklayarak bilgisayarınıza indirebilirsiniz.
NOT: Yedek sitenizin ana dizinine kaydedildiğinden eğer disk sıkıntınız varsa yedeği bilgisayara indirdikten sonra ftp hesabınızla bağlanıp bu yedeği silebilirsiniz.

2.4 Kısmi yedek almak (Partial Backup)

Kısmi yedek almak istiyorsanız Giriş Dizini, MySQL Veritabanları, E-posta ileticileri & Filtreler butonlarına tıklayarak tek tek yedekleri indirebilirsiniz.
cpanel-tam-yedek-alimi

3 Geri yükle kısmına geçin. (Restore) (cPanel’ yedek alınan dosya nasıl yüklenir?)

Geri yükle kısmı yedek almanın tam tersi bir biçimde işliyor. Geri yükle butonuna bastığınızda aşağıdaki gibi bir görüntü ortaya çıkacaktır. Burada aldığınız yedekleri sırasıyla geri yükleyebilirsiniz.
yedegi-geri-yuklemek

Yedek alma ve geri yükleme işlemleri bu kadar. Yedek alırken veya geri yüklerken yaşadığınız sorunları yorum bölümünden bizlere sorarak yardım isteyebilirsiniz.

İle paylaş:


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.